Aktualności

5000 złotych mandatu dla drogowego recydywisty

Data publikacji 08.05.2023

Prudniccy policjanci ruchu drogowego przerwali niebezpieczną jazdę kierującego bmw. 31-latek jechał z prędkością blisko 190 km/h i za nic miał obowiązujące przepisy drogowe. Mężczyzna był już wielokrotnie karany za podobne wykroczenia. Mieszkaniec powiatu krapkowickiego za swoje zachowanie na drodze w warunkach recydywy otrzymał 5 000 złotych mandatu i 15 punków karnych. Musi się też liczyć z utratą prawa jazdy.

Do tego zdarzenia doszło pod koniec kwietnia br. na drodze wojewódzkiej 414, pomiędzy Dobroszewicami a Lubrzą. Tam policjanci ruchu drogowego w nieoznakowanym radiowozie przerwali niebezpieczną jazdę kierowcy bmw, który za nic miał przepisy drogowe. Mężczyzna kierujący pojazdem na obowiązującej „dziewięćdziesiątce” jechał z prędkością blisko 190 km/h. Po sprawdzeniu w bazie danych szybko wyszło na jaw, że 31-latek był już wielokrotnie karany za podobne wykroczenia.

Dlatego też policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na nieodpowiedzialnego kierowcę mandat w ramach tzw. recydywy. Co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia – w tym wypadku wyniosła 5000 złotych. Kierujący za popełnione wykroczenie drogowe otrzymał też 15 punktów karnych oraz musi się też liczyć z utratą prawa jazdy.

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną. Wprowadzona „recydywa” dotyczy między innymi poważnego przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też złamania zakazu wyprzedzania. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną kwotą mandatu.

Nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych,
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych,
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych,
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych,
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość oraz skrajnie niebezpieczne zachowania na drodze to w wielu przypadkach czynniki mające wpływ na tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Dlatego bądźmy ostrożni i stosujmy się do przepisów i znaków drogowych.

Więcej na temat, na czym polega recydywa drogowa i dlaczego należy jej unikać!

Powrót na górę strony