Aktualności

Zadbajmy o to, by zabawa na śniegu była bezpieczna

Data publikacji 01.02.2021

Zimowa aura w pełni, a śniegu mamy pod dostatkiem w całym powiecie. Taka pogoda przyciąga dzieci, w rejony zbiorników wodnych. Pokryte lodem lub śniegiem jeziora czy stawy kuszą, by wejść i poślizgać się. Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne i istnieje realne zagrożenie załamania się lodu.

Śnieg, to doskonałe warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o tym aby taka zabawa była bezpieczna. Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy na  oblodzone rzeki, jeziora, stawy czy też sztuczne zbiorniki np. przeciwpożarowe. Nawet jeśli widzimy tafle lodu, warto pamiętać, że ona nigdy nie będzie bezpieczna. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Może się załamać, a wtedy wpadniemy do wody. Grube, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie.

Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. 

Zamarznięte rzeki i zbiorniki wodne to również miejsca, które kuszą wędkarzy.  Pamietajmy, że temperatury jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała. Szczególnie kiedy naruszymy ją poprzez wykonanie przerębla, może stać się krucha i łamliwa. Wówczas o tragedię nie trudno.  

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

  • w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;
  • gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;
  • jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;
  • jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;
  • po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.
  • Na zdjęciu widoczny zamarznięty zbiornik wodny, radiowóz oraz śnieg.
  • Na zdjęciu widoczny dzielnicowy kontrolujący zamarznięty zbiornik wodny oraz radiowóz.
  • Na zdjęciu widoczny wodospad, rzeka oraz radiowóz w scenerii zimowej.
Powrót na górę strony