Aktualności

RUSZYŁA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''

Data publikacji 03.09.2018

Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Przez cały wrzesień prudniccy policjanci dbać będą o bezpieczeństwo dzieci w drodze do jak i ze szkoły. Podczas spotkań z najmłodszymi policjanci opowiadać będą jak unikać niebezpieczeństw oraz przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Od 3 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Jak każdego roku prudniccy policjanci w tym czasie obejmą szczególnym nadzorem najmłodszych, którzy rozkojarzeni wrócą do szkoły, albo pójdą do niej po raz pierwszy. Policjanci kontrolować będą rejony szkół i przedszkoli oraz przejść dla pieszych. Sprawdzać będą prawidłowość oznakowań w obrębie placówek szkolno-przedszkolnych. Funkcjonariusze reagować będą także na wszelkie naruszenia kierowców wobec pieszych.  

Ponadto policjanci prowadzić będą zajęcia w szkołach by uświadomić najmłodszym, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły i wyrobić w nich prawidłowe nawyki. Wskazywać będą miejsca, w których nie należy przechodzić. Uczulać dzieci na to, że nie powinny podczas przechodzenia na drugą stronę drogi biegać, podskakiwać, zatrzymywać się. Przypomną o tym jak niebezpieczne mogą być zabawy w pobliżu drogi. 

Bardzo ważnym elementem pogadanek będzie uświadomienie dzieciom jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy też na odzieży. W trakcie spotkań mundurowi przekażą najmłodszym książeczki „Bezpieczny Przedszkolak” oraz   „Pierwszaki”.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,

 • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
 • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
 • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
 • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
 • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,

 • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
 • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,

 • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
 • RUSZYŁA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''
 • RUSZYŁA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''
 • RUSZYŁA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''
 • RUSZYŁA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''
Powrót na górę strony