Aktualności

Zima nie odpuszcza! Zwracajmy uwagę na osoby samotne i bezdomne. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Data publikacji 12.01.2024

Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób w kryzysie bezdomności. Dlatego prudniccy policjanci w ramach codziennej służby sprawdzają miejsca przebywania osób, które mogą być narażone na wychłodzenie. Ważne jest nie tylko zaangażowanie służb mundurowych, ale wszystkich ludzi, którzy mają wiedzę o osobach bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy. Nie pozostawajmy obojętni widząc osobę siedząca w parku i na przystanku. Pamiętajmy również o samotnych sąsiadach - zapukajmy do ich drzwi i upewnijmy się, że u nich wszystko w porządku.

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i udzielona pomoc drugiemu człowiekowi może uratować jego życie.
 
Policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i noclegu osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Takie osoby informowane są przez policjantów o możliwości przewiezienia do ośrodków, w których mogą przenocować i zjeść ciepły posiłek.
 
O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję również korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy.
Powrót na górę strony