Apelujemy o przestrzeganie nakazów i zakazów służb sanitarnych
Policjanci każdego dnia wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Z uwagi na ciągły wzrost zakażeń koronawirusem funkcjonariusze prowadzą kontrole dotyczące przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Apelujemy o zasłanianie ust i nosa w miejscach objętych nakazem, w ten sposób zadbamy o swoje życie i zdrowie oraz swoich bliskich.
Każdego dnia prudniccy policjanci wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Codziennie też napływają informacje o nowych zakażeniach. Dlatego w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz liczby chorych, policjanci sprawdzają czy osoby przebywające w sklepach, stacjach benzynowych, w obiektach użyteczności publicznej oraz komunikacji miejskiej przestrzegają obostrzeń sanitarnych i zasłaniają usta i nos.
Osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów oraz nakazów muszą liczyć się z tym, iż mogą zostać ukarane przez funkcjonariuszy mandatem karnym lub może zostać sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Przypominamy gdzie należy obowiązkowo zasłaniać usta i nos:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
- Od 1.11 został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.
Przypominamy również, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej reguluje art. 116 § 1a Kodeksu Wykroczeń, który mówi: „kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków wynikających z przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych lub z decyzji wydanych na podstawie tych przepisów (…) podlega karze grzywny lub nagany”.
Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami na stronie www.gov.pl.