Działania NURD na terenie powiatu prudnickiego
Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem działań jest troska o bezpieczeństwo w szczególności pieszych i kierujących rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W działania te włączyli się również policjanci z prudnickiej drogówki.
Głównym celem działań “Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu. Musimy pamiętać, że w zderzeniu pojazdu z pieszym, rowerem czy motocyklem szanse niechronionych uczestników ruchu drogowego są mniejsze.
Działania “NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem policyjnych patroli objęte zostały te miejsca na terenie powiatu, w których najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych lub jednośladów.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych powoduje, że pieszy czy rowerzysta jest bardziej widoczny, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie bezpiecznego manewru.
Przypominamy, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnie lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejścia dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.