Aktualności

Podsumowanie długiego weekendu na drogach powiatu prudnickiego – było bezpiecznie

Data publikacji 07.06.2021

Długi weekend czerwcowy na drogach powiatu prudnickiego minął spokojnie i można powiedzieć bezpiecznie. Od czwartku do niedzieli odnotowano 3 kolizje drogowe. Policjanci przeprowadzili prawie 600 kontroli stanu trzeźwości kierowców. Zatrzymując 2 osoby, które zdecydowały się na jazdę po alkoholu. Pomimo to cały czas apelujemy o rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów. Dobra pogoda nie powinna uśpić naszej czujności. Pamiętajmy o tym, że dobre warunki na drodze nie zawsze są gwarantem bezpiecznej jazdy.

Przedłużone weekendy generują zawsze wzmożony ruch na drogach. Wiąże się to z ryzykiem większej ilości wypadków lub kolizji. Dlatego jest to zawsze wzmożony czas pracy dla policjantów ruchu drogowego. Oprócz stanu trzeźwości, funkcjonariusze sprawdzali prędkość z jaką poruszali się kierowcy,  a także czy podróżujący używali pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone były w fotelikach. Nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz wszystkich podróżujących czuwała większa niż zwykle liczba policyjnych patroli.

Można powiedzieć, że długi weekend czerwcowy na drogach powiatu prudnickiego minął spokojnie. Od czwartku do niedzieli doszło do 3 niegroźnych kolizji. Policjanci przeprowadzili prawie 600 kontroli stanu trzeźwości kierowców. Zatrzymując 2 osoby, które zdecydowały się na jazdę po alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 35-letni mieszkaniec powiatu prudnickiego, który kierował fiatem mając prawie 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany na terenie gminy Głogówek. Drugi z zatrzymanych to 19-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego, który mając ponad 0,5 promila kierował osobowym volkswagenem.

Pamiętajmy, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Natomiast policyjne statystyki jasno pokazują, że najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi przy dobrej, słonecznej pogodzie oraz na prostym odcinku drogi. Najczęściej przyczyną jest nadmierna prędkość.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);
  • przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
  • pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.
Powrót na górę strony