Mediacja to dobra rozmowa
Jak rozmawiać z drugim człowiekiem w trudnych sytuacjach? Wysłuchać, zrozumieć i nie oceniać – to główne wnioski funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji i Aresztu Śledczego w Prudniku po szkoleniu „Sztuka skutecznej komunikacji i mediacji”. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.
Celem szkolenia, przeprowadzonego 25 października 2018 r. w Pokrzywnej przez dr Ewę Kosowską-Korniak z Instytutu Komunikacji O-Media, eksperta ds. mediacji było pogłębienie i poprawienie umiejętności komunikacyjnych, z zastosowaniem narzędzi i technik wykorzystywanych w mediacji, w tym także opanowanie sztuki komunikacji w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich, ale także przemyślanych działań.
W zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej uczestniczyli dzielnicowi, specjaliści ds. prewencji oraz przedstawiciele służby więziennej. Pomocną wiedzą okazało się dla nich wprowadzenie do problematyki mediacji i pokazanie przez prowadzącą warsztaty zawodową mediatorkę, na przykładach z życia wziętych, na czym polega praktyczne zastosowanie technik mediacyjnych, przede wszystkim, czym jest docieranie do potrzeb drugiego człowieka.
Przedstawiciele służb mundurowych z powiatu prudnickiego poznali także psychologiczne mechanizmy powstawania konfliktów oraz skuteczne sposoby ich rozwiązywania, co - jak stwierdzili w podsumowaniu szkolenia - wykorzystają w sposób praktyczny w swojej pracy. Największą wartością ze szkolenia jest w ich ocenie zrozumienie, jak ważna jest dobrze poprowadzona rozmowa, gdyż do tego tak naprawdę sprowadza się mediacja.
Następnego dnia, Pani Barbara Leszczyńska - Kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Opolu, przeprowadziła szkolenie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod tytułem: „Dynamika interakcji między ofiarą i sprawcą przemocy domowej”. W trakcie szkolenia funkcjonariusze mieli możliwość podwyższenia swoich kompetencji związanych z mechanizmami funkcjonowania ofiar i sprawców przemocy. Zajęcia prowadzone były w formie wykładu oraz ćwiczeń interaktywnych i warsztatowych. Oprócz tematyki związanej z psychologią sprawcy i ofiary przemocy, funkcjonariusze mieli możliwość omówienia z prowadzącą szkolenie wątpliwości związanych z procedurą Niebieskiej Karty.
Zdobyta wiedza niewątpliwie przyczyni się do poszerzenia umiejętności interpersonalnych oraz poprawy komfortu psychicznego w codziennej pracy zawodowej funkcjonariuszy policji i aresztu śledczego.
Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.