Dzień Seniora - kolejnych 40 seniorów wie już, jak nie dać się oszukać
Oszuści działający metodami „na wnuczka, na policjanta” wciąż są bardzo aktywni. Wykorzystują swoje sposoby, by wyłudzić pieniądze od seniorów. Dlatego tak ważne jest, by edukować i przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku wspólnie z Pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Prudniku z okazji Dnia Seniora zorganizowali spotkanie podczas którego seniorzy dowiedzieli się o metodach oraz sposobach stosowanych przez przestępców, jak nie dać się przez nich zwieść.
Oszuści wykorzystujący do swoich przestępstw nowoczesne środki komunikacji wciąż są aktywni. Metody „na wnuczka”, „na policjanta”, „na inwestycje” są stale obecne w policyjnych statystykach. Poszkodowani tracą często oszczędności całego życia. 1 października w Klubie seniora „Ławeczka, spotkaliśmy się z grupą niemal 500 seniorów. Tak duża liczba słuchaczy była znakomitą okazją, by wyjaśnić zarówno mechanizm przestępstwa jak i sposoby, by nie dać się oszukać. Funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji wygłosiły prelekcję, w której poddały analizie przestępcze metody oszustów. Pokazały, jakie sztuczki najczęściej stosują oraz dlaczego tak proste sposoby są skuteczne. Zapewniły seniorów, że policjanci nigdy nie wciągają w swoje realizacje osób trzecich, nie proszą o pomoc w przygotowaniu zasadzek, nie żądają przekazywania pieniędzy.
Spotkanie to było również okazją do bezpośrednich rozmów z funkcjionariuszkami z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku o zagrożeniach jakie na nich mogą czyhać na seniorów w codziennym życiu. Dla nas była to też sposobność do czerpania wiedzy i doświadczenia osób starszych, do poznania ich bolączek i trudności z jakimi się mierzą na co dzień.
Takie spotkania są dla nas wyjątkowo ważne. Możemy bezpośrednio dotrzeć do grupy szczególnie narażonej na działania oszustów. Zachęcamy również rodziny, by mówili głośno o tym problemie. Pamiętajmy Policja, że nie zadzwonimy nigdy z żądaniem przekazania komuś lub przelania pieniędzy, może okazać się kluczowe. Z naszych rozmów z poszkodowanymi często wynika, że rozmawiali już wcześniej z policjantami o oszustwach i wiedzieli o takich metodach. Presja czasu jednak sprawia, że zapominają o zasadach bezpieczeństwa. Dlatego musimy nieustannie o nich przypominać.