TYLKO RAZEM JEST BEZPIECZNIEJ
Prudnickie Starostwo Powiatowe w partnerstwie z Komendami Powiatowymi: Policji w Prudniku i Państwowej Straży Pożarnej od października do grudnia realizowało projekt „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego”.
Przeprowadzono wiele ciekawych i wartościowych działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. W szkołach ponadgimnazjalnych odbywały się zajęcia pozalekcyjne i szkolenia dla uczniów (samoobrony dla dziewcząt i uczniów klas mundurowych, strzelectwa obronno-sportowego, sportowe, artystyczne, naukowe). Ich celem było upowszechnianie działań zapobiegających zachowaniom ryzykownym i promowanie pożądanych społecznie form spędzania czasu wolnego przez młodzież. Ponadto ogłoszony został konkurs na spot filmowy „Moda na życie bez uzależnień”. Laureatami konkursu zostali uczniowie Zespołu Szkół w Głogówku, którzy przygotowali spot pt. „Nie trać czasu”. Nagrodą był wysokiej klasy aparat fotograficzny.
Funkcjonariusze KPP w Prudniku podkom. Katarzyna Żegleń i mł. asp. Tomasz Kukułka na przełomie października i listopada przeprowadzili cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Prudniku i w Głogówku o różnorodnej tematyce, podczas których uczniowie otrzymali opaski i kamizelki odblaskowe.
W ramach projektu odbyły się dwie cieszące się dużą frekwencją konferencje. W listopadzie odbyła się konferencja metodyczna pod hasłem „Razem bezpieczniej – przeciwdziałanie patologiom społecznym”. Uczestniczyło w niej ponad 130 osób zajmujących się przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym oraz profilaktyką wśród dzieci i młodzieży. Prelegentem był prof. ChAT dr hab. Mariusz Jędrzejko, wybitny specjalista z dziedziny profilaktyki uzależnień z Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, który w niezwykle interesujący sposób przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących pracy z młodzieżą w celu zapobiegania i przeciwdziałania różnego typu zagrożeniom. Konferencja miała charakter wykładowo-warsztatowy. Omówione zostały tematy dotyczące nowych substancji psychoaktywnych i ich destruktywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Prowadzący w obrazowy sposób zaprezentował sposoby rozpoznawania zachowań po zażyciu narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Przedstawił praktyczne podstawy pomocy przedmedycznej dla osób znajdujących się pod wpływem środków odurzających.
W grudniu odbyła się konferencja dla Seniorów pod hasłem „NIE-Bezpieczna jesień życia”. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób z terenu Powiatu Prudnickiego. Uczestnicy mieli okazję uzyskać od funkcjonariuszy KWP w Opolu i KPP w Prudniku wiele cennych wskazówek dotyczących ich bezpieczeństwa na drodze. Omówione zostały też przykłady najczęstszych oszustw na Seniorach różnego rodzaju metodami, przyczyny ich zaginięć oraz założenia kampanii społecznej „Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam”. Funkcjonariusz KP PSP w Prudniku przedstawił temat dotyczący zagrożeń pożarowych oraz CZADU – tzw. „cichego zabójcy”. Kolejnymi panelami były: zakres i formy pomocy dla Seniorów, świadczone przez instytucje pomocowe na terenie Powiatu Prudnickiego oraz prawa konsumentów. Uczestnicy konferencji otrzymali opaski i kamizelki odblaskowe.
W ramach partnerskiego projektu 20 funkcjonariuszy KPP w Prudniku odbyło kursy w zakresie doskonalenia technik i taktyk interwencji oraz doskonalenia technik jazdy samochodem na płycie poślizgowej.
Kolejnymi istotnymi działaniami były: instalacja monitoringu wizyjnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku i Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku oraz montaż 5 szt. defibrylatorów wraz z szafkami w miejscach publicznych (Starostwo Powiatowe w Prudniku, KPP w Prudniku, ZSO nr 1 w Prudniku, CKZiU w Prudniku, ZS w Głogówku). Trzydziestu pięciu przedstawicieli tych instytucji odbyło szkolenia umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy z obsługą defibrylatora AED.
Niewątpliwie cel projektu został osiągnięty i mamy nadzieję na kontynuację wielopłaszczyznowych działań poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców i osób przebywających na terenie powiatu prudnickiego.
Projekt uzyskał dofinansowanie z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” w kwocie 75.000 zł. Powiat wniósł wkład własny w kwocie 15.000 zł.