RAZEM przeciwko narkotykom i dopalaczom
Komenda Powiatowa Policji w Prudniku i Starostwo Powiatowe w Prudniku byli organizatorami konferencji metodycznej pod hasłem „Razem bezpieczniej – przeciwdziałanie patologiom społecznym”, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku.
Konferencja miała charakter wykładowo-warsztatowy. Omówione zostały tematy dotyczące nowych substancji psychoaktywnych i ich destruktywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Prelegentem był prof. ChAT dr hab. Mariusz Jędrzejko, wybitny specjalista z dziedziny profilaktyki uzależnień z Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, który w niezwykle interesujący sposób przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących pracy z młodzieżą w celu zapobiegania i przeciwdziałania różnego typu zagrożeniom.
Prowadzący zaprezentował sposoby rozpoznawania zachowań narkotykowych i dopalaczowych oraz zasady postępowania z osobą pod wpływem środków odurzających. Przedstawił praktyczne podstawy pomocy przedmedycznej dla osób znajdujących się pod wpływem narkotyków. Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, gdyż była poprowadzona w sposób niekonwencjonalny, żywiołowo, czasami kontrowersyjnie, jednakże osiągnęła swój cel edukacyjny i wyznaczyła kierunki do dalszej współpracy w wyżej wymienionej tematyce.
Uczestnikami konferencji byli: Opolski Wicekurator Oświaty Artur Zapała, Wicestarosta Krzysztof Barwieniec, Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych, Komendant Powiatowy Policji w Prudniku podinsp. Przemysław Ilnicki, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Prudniku podinsp. Krzysztof Urban, Zastępca Komendanta PSP w Prudniku bryg. Tomasz Protaś, funkcjonariusze Komend Powiatowych Policji i PSP w Prudniku oraz Aresztu Śledczego w Prudniku, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Prudniku, Sądu Rejonowego w Prudniku, jednostek organizacyjnych samorządów terytorialnych, terapeuci, wychowawcy, trenerzy sportowi, psychologowie, pedagodzy, personel medyczny, kuratorzy sądowi oraz specjaliści zajmujący się przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym oraz profilaktyką wśród dzieci i młodzieży.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.