Razem dla bezpieczeństwa

Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”

Komenda Powiatowa Policji w Prudniku i Starostwo Powiatowe w Prudniku byli organizatorami konferencji dla Seniorów pod hasłem „NIE-Bezpieczna jesień życia”, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku.

Konferencja, w której uczestniczyło blisko 200 Seniorów z terenu Powiatu Prudnickiego, rozpoczęła się spektaklem teatralnym pt. „KRZESŁO” wystawionym przez uczniów Zespołu Szkół w Głogówku.

Następnie podinspektor Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przedstawił zagrożenia oraz stan bezpieczeństwa Seniorów na drogach Opolszczyzny oraz przekazał Seniorom wiele cennych wskazówek dotyczących ich bezpieczeństwa na drodze. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Prudniku w składzie: asp. sztab. Janusz Bojkowski oraz mł. asp. Damian Smolski przedstawili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa Seniorów jako uczestników ruchu drogowego na terenie Powiatu Prudnickiego. Zwrócili uwagę na właściwe zachowanie osób starszych na drodze m.in. na zasadność noszenia jasnej odzieży i używania odblasków w okresie jesienno-zimowym oraz po zmroku, a także wskazali niebezpieczne miejsca związane z ruchem pieszych na terenie powiatu prudnickiego. Przedstawili dane statystyczne dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem osób starszych, z których wynika, że w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2016 r. doszło do 316 zdarzeń drogowych, w tym 100 z udziałem osób powyżej 57 roku życia. Dokonali również szczegółowej analizy wybranych zdarzeń drogowych z udziałem Seniorów w bieżącym roku, w wyniku których były także ofiary śmiertelne.

W panelu dotyczącym zagrożeń związanych z zaginięciami osób starszych i oszustwami głos zabrał mł. asp. Tomasz Kukułka z prudnickiej komendy, który omówił przykłady najczęstszych oszustw dokonywanych na Seniorach różnego rodzaju metodami. Zaprezentował wzory legitymacji funkcjonariusza Policji, pracownika socjalnego OPS, pracownika Polskiej Spółki Gazownictwa. Omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wypłat w bankomatach. W trakcie prezentacji została przedstawiona niezwykle realistyczna scenka „Atak na Seniora”, którą przygotował Pan Artur Buczek właściciel firmy KravVIP-system wraz z uczniami klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku - Szymonem Adamowem i Grzegorzem Mięczakowskim. Następnie przedstawił najczęstsze przyczyny zaginięć osób starszych i założenia kampanii społecznej „Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam”. Istotną informacją było przedstawienie zasad działania Przycisku Sieci Życia®, funkcjonującego bezpłatnie w ramach akcji prowadzonej przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej. Jest to rozwiązanie umożliwiające w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, poprzez wciśnięcie przycisku z telefonu komórkowego lub stacjonarnego, natychmiastowe wezwanie pomocy odpowiednich służb, np. Pogotowia.

W dalszej części konferencji omówiono zakres i formy pomocy dla Seniorów, świadczone przez instytucje pomocowe na terenie powiatu prudnickiego. Pan Tadeusz Piątkowski dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku przedstawił założenia strategii senioralnej prowadzonej przez Gminę Prudnik. Natomiast Pani Krystyna Wilisowska kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku przedstawiła zadania realizowane ze środków PEFRON oraz zasady uzyskania świadczeń dla osób niepełnosprawnych.

Temat związany z zagrożeniami pożarowymi oraz CZADEM – tzw. „cichym zabójcą” omówili: kpt. Robert Ćwir z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Mirosław Czupkiewicz Prezes Zarządu Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego a zarazem radny Rady Powiatu w Prudniku oraz Janusz Zieliński z Zakładu Kominiarskiego EKO-KOM.

Ostatnim panelem tematycznym były prawa konsumentów, które przybliżyła Pani mecenas Katarzyna Benroth-Kurpiel radca prawny Starostwa. Zwróciła szczególną uwagę na zasady zawierania umów na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorstwa.

Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, gdyż była poprowadzona w ciekawy sposób. Dla uczestników konferencji przygotowano wiele atrakcji: występy artystyczne i upominki od Św. Mikołaja.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
  • Konferencja dla Seniorów „NIE-Bezpieczna jesień życia”
Powrót na górę strony